wtorek, 2 grudnia 2014

Artystyczne techniki druku - grafika warsztatowa

Druk wypukły, wypukłodruk 
Jedna z podstawowych, oprócz druku wklęsłego i płaskiego, technik graficznych, w której odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych formy drukowej. Jest to najstarsza technika graficzna.
Obecnie z technik druku wypukłego przemysłowo stosuje się przede wszystkim fleksografię oraz, szczególnie do zastosowań specjalnych, typografię. Zespoły fleksodrukowe są także stosowane do lakierowania. Typografia była powszechnie stosowaną techniką druku przed upowszechnieniem się urządzeń do naświetlania, które umożliwiły łatwe stosowanie druku offsetowego (druk płaski), który pozwala na uzyskanie lepszej jakości odbitek i jest bardziej ekonomiczny z innych względów.


Druk wklęsły (druk wgłębny)

Jeden z trzech podstawowych sposobów druku (obok druku płaskiego i druku wypukłego), stosowany zarówno w grafice warsztatowej, jak i poligrafii.
Druk wklęsły polega na tym, że miejsca drukujące są położone poniżej miejsc niedrukujących. Farba drukowa pokrywa najpierw całą formę drukową, po czym z miejsc niedrukujących jest zabierana raklem, a następnie farba pozostawiona w zagłębieniach jest przenoszona na podłoże drukowe.
Ogólnie rzecz ujmując, w technikach druku wklęsłego formy drukowe mają większą wytrzymałość w porównaniu z technikami z dwu pozostałych podstawowych sposobów druku, a co za tym idzie, możliwe jest drukowanie większych nakładów z jednej formy drukowej, a często jest ono także szybsze.
Do druku wklęsłego zaliczane są następujące techniki graficzne:
  • warsztatowe: akwaforta, akwatinta, Heliografia, heliograwiura, mezzotinta, miedzioryt, miękki werniks, odprysk, staloryt, sucha igła.
  • przemysłowe: rotograwiura, tampondruk.

Druk płaski

Jest to jedna z podstawowych technik druku, obok druku wklęsłego i wypukłego, stosowana w technikach graficznych i poligraficznych. Forma drukowa w druku płaskim charakteryzuje się tym, że jest właśnie płaska, tzn. miejsca drukujące i niedrukujące znajdują się na tym samym poziomie. Ogólnie techniki druku płaskiego dzieli się na dwa rodzaje:
  • metoda bezpośrednia (np. litografia, światłodruk) – w której forma drukowa styka się bezpośrednio z podłożem drukowym;
  • metoda pośrednia (np. offset) – w której obraz drukowy przenoszony jest z formy drukowej na element pośredniczący, a dopiero z niego w drugiej czynności na podłoże drukowe.
W litografii (jest to odmiana grafiki warsztatowej, czyli odmiana artystycznej formy druku) formą drukową jest kamień litograficzny. Technika ta wykorzystuje zjawisko fizyko-chemiczne przyciągania lub odpychania cząsteczek wody. Na formie drukowej wykonuje się rysunek tłustym tuszem (lub kredką), a następnie zwilża wodą, która zatrzymuje się na miejscach niezatłuszczonych (niedrukujących). W czasie druku farba przylega tylko do miejsc zatłuszczonych i tylko te miejsca odbijają się na papierze. Wynalazcą litografii jest Alojz Senefelder.
We współczesnym przemyśle poligraficznym, zasady podobne do litografii, wykorzystywane są w technice offsetowej, która wykorzystuje własności oleofilne (a co za tym idzie, hydrofobowe) miejsc z obrazem drukowym oraz własności dokładnie odwrotne miejsc pozbawionych tego obrazu.
Przemysłową techniką druku płaskiego o ograniczonym zastosowaniu jest światłodruk. Matrycę w światłodruku stanowi płyta ze szkła lub metalu, powleczona warstwą kopiową (najczęściej żelatyny uczulonej dwuchromianem amonu lub potasu) z wytworzonymi w niej, na skutek procesów fotochemicznych, miejsc drukujących i niedrukujących. Charakterystyczną cechą światłodruku jest brak rastra.

 


 

7 komentarzy:

  1. Dobrze opisny oraz wykonany druk, drukarnia wroclaw oferuje takie drukowanie jeżeli w domu nie posiadamy odpowiedniego sprzętu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Druk płaski czyli offset oraz druk cyfrowy https://www.maxsc.com.pl to najbardziej popularne rodzaju druku na rynku. Druki wypukłe i wklęsłodruki stosuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Projektowanie ulotek to dla nich bułka z masłem - www.ccsdruk.pl!

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja dopiero co uczę się tych technik ale jestem za to zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć na czym można wykonać druki sublimacyjne. Oczywiście warto jest kupić fartuchy https://reklamowegadzety.pl/c/fartuchy-do-sublimacji i myślę, że one powinny się wielu osobom spodobać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak najbardziej to są dość istotne kwestie ale ja teraz skupiam się na zakupie maszyny do sitodruku na okrągło. W każdym wazie można ją na pewno kupić w https://mediadesign.pl/urzadzenia-i-maszyny-drukarskie/maszyny-do-sitodruku/maszyny-do-druku-na-okraglo i właśnie dlatego ja na takich rzeczach się skupiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zdecydowanie polecam drukarnie fleksograficzną Atria https://atriapolska.pl/
    ze względu na ich zdolność do drukowania na różnych rodzajach materiałów, w tym na elastycznych foliach i tekturze. Dzięki zastosowaniu technologii fleksograficznej można uzyskać wyjątkowo trwałe i wodoodporne nadruki, co czyni ją idealnym wyborem do produkcji opakowań i etykiet produktowych. Ponadto, drukarnie fleksograficzne oferują również znacznie niższe koszty produkcji w porównaniu z innymi technologiami drukowania, co przekłada się na korzyści finansowe dla klientów.

    OdpowiedzUsuń
  7. Czasem lepiej skorzystać z usług profesjonalnej drukarni. Całkiem trafionym wyborem może być na przykład ta drukarnia Printika: https://printika.pl/ . Koniecznie zapoznajcie się z ich ofertą.

    OdpowiedzUsuń